1. Co to jest rybik cukrowy (srebrzyk)?

Rybik cukrowy jest małym, do 10 mm, owadem z długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinami na końcu odwłoku. Nazwę swą zawdzięcza podobieństwu do ryb. Rybik ma bezskrzydłe, podłużne, zwężające się ku końcowi ciało, pokryte srebrzystymi łuskami. Ruchy bardzo szybkie, zwinne, przypominające pływanie ryby. Wijące się rybiki cukrowe, inaczej zwane srebrzykami możemy zobaczyć na ścianach i podłodze tuż po zapaleniu światła. Rybiki zjadają produkty zawierające skrobię, cukry, kleje organiczne, martwe owady, papier. Bez jedzenia przeżywają około roku. Rybiki cukrowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale mogą niszczyć wyroby ze skóry, wełny, a także książki, z których wyjadają klej sklejający kartki. Są też niehigieniczne i nieestetyczne.

2. Metody, które stosujemy przy zwalczaniu rybików

  • Metoda zamgławiania ULV (najbardziej skuteczna) – polega na zamgławianiu zimną parą całego mieszkania ( rekomendowane), specjalistycznym środkiem do zwalczania pluskiew. Już po 4 godzinach od momentu realizacji domownicy mogą korzystać z lokalu.
  • Metoda oprysku – polega na nanoszeniu specjalistycznej cieczy na powierzchnie przy pomocy różnego typu opryskiwaczy – zarówno nisko- jak i wysokociśnieniowych. Powierzchnie pokrywa się substancją aktywną, która posiada właściwości kontaktowo-żołądkowe. To oznacza, że eliminacja insektów następuje wyniku spożycia przez nie preparatu lub przez kontakt owadów z powierzchnią, na którą środek był naniesiony. Preparaty dobieramy indywidualnie do rodzaju lokalu, gatunku insektów i skali problemu, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi i zwierząt.
  • Metoda żelowa – polega na rozmieszczeniu po pomieszczeniu środka owadobójczego w postaci żelu, który zawiera cukry proste wraz z cypermetryną. Żel ten posiada bardzo skuteczną substancję aktywną która zabija szkodniki. Metoda ta jest skuteczna bezpieczna i długotrwała. Wykorzystywana w mieszkaniach, domach i restauracjach. W odróżnieniu do metody zamgławiania oraz oprysku niema potrzeby opuszczania lokalu podczas zabiegu dezynsekcji.

3. Jak przygotować mieszkanie do zabiegu Dezynsekcji Rybików

  • zabezpieczenie żywności oraz przedmiotów mających kontakt z ciałem – np. sztućce, przedmioty higieny osobistej, przedmioty przeznaczone dla zwierząt domowych,
  • opróżnienie szafek, w których znajdują się szkodniki,
  • ułatwienie dostępu do trudno dostępnych miejsc,
  • usunięcie mniejszych mebli, ozdób lub dekoracji, za którymi mogą znajdować się owady.